روستای شلگهی شهرستان دزفول

استان خوزستان, بخش چغامیش, تک نگاری ها و معرفی روستاهای ایران, شهرستان دزفول مهر ۴, ۱۳۹۶ شهریور ۱۹, ۱۳۹۷


روستای شلگهی/ شهرستان دزفول / استان خوزستان

روستای شلگهی

شهرستان دزفول

معرفی روستا


روستایی شهید کریمی (شلگهی) در بخش چغامیش و در ۱۵ کیلومتری شرق دزفول قرار دارد و دارای حدود ۱۴۵۰ نفر سکنه می باشد.
اکثر سکنه آن به شغل کشاورزی اشتغال دارند. وسعت این روستا حدود ۹۵۰ هکتار می باشد که حدود ۹۰۰ هکتار اراضی کشاورزی و بقیه اراضی مسکونی و بخش خدمات و طرح توسعه شهرک می باشد . این روستا دارای یک مسجد ویک پایگاه مقاومت بسیج و دو باب مدرسه و یک مهد کودک می باشد. همچنین مخابرات شعبه نفت وگازونانوایی و میدان فوتبال خاکی و می باشد همچنین این روستا دارای خانه بهداشت و دهیاری است.
آب آشامیدنی این روستا از یک چاه عمیق تامین می شودوآب مصرفی بخش کشاورزی آن از شبکه آبیاری دز و توسط کانال انحرافی E۳R۱۶ تامین می شود.
مهترین ورزشی که در این روستا انجام می شود فوتبال است آن هم به لطف زمین فوتبال خاکی که ازبدو تاسیس روستا به همین صورت خاکی قرار دارد که از تمام بودجه ورزشی کشور فقط یک تابلو به آن رسیده است .

منابع گردشگری


دراین روستا به خصوص در فصل زمستان و بهار آب و هوا خیلی خوب است و همه جا سرسبز است و شاید اگر کسی نداند بگوید اینجا همان بهشت موعود است که همه آرزوی رفتن به آن را دارند …. درختان کنار تنومند جیباران آب (البته ار آب کانال) عمارت و ساختمان نیمه ویران خاندان صمصام در کنار گلال باغ زیبای معروف به باغ بی بی مزارع زیبایی گندم و انواع سبزی همگی جزیی از زیبایی این روستای زیباست درکنار خود روستا می توان بقایای شهری را پیدا کرد که می گویند همان شهر معروف جندی شاهپور است .
بقعه متبرک امامزاده علی اصغر زین العبدین (علی شلگهی)در فاصله یک کیلومتری روستا زیارت گاه عاشقان است .با باغی با صفا پزیرای همه اقشار جامعه است.

منبع


روستای شلگهی 

 

      

456 بازدید کل ، 1 امروز

  

یک پاسخ تا “روستای شلگهی شهرستان دزفول”

 1. تاریخچه اجمالی و کوتاه از پیدایش اتحادیه مرکزی تعاونیهای روستایی وکشاورزی ایران
  پس از تشکیل اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستانها نیاز به تاسیس اتحادیه مرکزی به مرکزیت تهران بوجودآمد که در نتیجه اساسنامه آن تهیه ودر تاریخ ۹/۸/۱۳۵۵ در مجمع عمومی مطرح و بتصویب رسید ودر تاریخ ۵/۱۲/۱۳۵۶ به شماره ۲۸۳۴۸ در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید
  عملا در همان سال با تعداد ۱۶۸ اتحادیه در اقصی نقاط کشور و با سرمایه اولیه ۴۲۰۸۰۰۰۰ ریال شامل ۴۲۰۸ سهم ده هزار ریال با اهداف ازپیش تعیین شده در اساسنامه ،فعالیت خود را آغازنمود که اهم این فعالیت ها عبارتند از:
  تهیه و تدارک نهاده های کشاورزی شامل:
  سم، بذر، کود، ماشین آلات و ابزارآلات، لوازم خانگی ،مواد غذائی و سایر مایحتاج روستائیان عضو وخرید انواع محصولات کشاورزی از سوی دیگر در سالهای جنگ تحمیلی و باتوجه به وضعیت بوجود آمده فعالیت آن افزایش و مسئولیت های دیگری همچون توزیع کالاهای کوپنی ،توزیع کالاهای سهمیه بندی شده ،توزیع کالاهای طرح جوایز گندم ،توزیع کالاهای مزدوجین روستایی نیز به اتحایه مرکزی واگذار گردید .
  در حال حاضر مرکز آن در تهران -خیابان فلسطین شمالی- روبروی وزارت نیرو-پلاک ۵۱۴وحوزه عملیات آن در تمام کشور جمهوری اسلامی ایران میباشد.
  در سال ۱۳۷۸ با تشکیل اتحادیه تعاونی روستایی استانها سرمایه اتحادیه شهرستانها به اتحادیه‌های استان انتقال و در حال حاضر ۳۱ اتحادیه استان عضو اصلی اتحادیه مرکزی و سرمایه آن در پایان سال۹۰ بالغ بر۱۷میلیارد ریال می‌باشد

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر