خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

روستای لیوس

۷ آبان, ۱۳۹۶

روستاى لیوس دزفول ، شاهکاری سنگی از دل تاریخ
روستاى لیوس در ۷۳ کیلومترى جاده ای شمال شهرستان دزفول و فاصله هوایی ۵۱ کیلومتری شهر با مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۴۵ دقیقه عرض شمالی از توابع دهستان سید ولى الدین بخش شهیون دزفول و در دامنه کوه لنگر واقع شده است . على رغم گذشت سالیان زیاد از عمر این روستاى تاریخى در بافت کهن خانه ها هنوز هم شاهد نحوه معیشت ،فرهنگ و سنن، گویش ، آداب و رسوم و برپایى مراسم مختلف به شیوه کاملاً سنتى می باشیم.
این روستا علاوه بر بافت زیباى تاریخى خانه ها ، داراى جاذبه هاى گردشگرى طبیعى و بکر شامل کوهستان ها ،مراتع بسیار زیبا ، باغ هاى میوه ، رود خانه، آبشار و … می باشد . که در فصول بهار و پاییز و زمستان به علت آب و هواى مناسب می تواند پذیراى گردشگران زیادى از سراسر جهان باشد.
این روستا از شمال غربی به کوه لنگر و از غرب به دره کول محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا ۹۷۰ متر می‌باشد و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد.
ادامه مطلب…

7 بازدید کل ، 0 امروز

شهرستان دزفول

۷ آبان, ۱۳۹۶

شهرستان دزفول یکی از شهرستان های استان خوزستان است.

دزفول

ادامه مطلب…

8 بازدید کل ، 0 امروز

آسیاب قرمز

۷ آبان, ۱۳۹۶

صادق پروتئین جنوب۲

تک نگاری روستای آب قرمز

روستای آسیاب قرمز و بررسی اقتصادی ــ اجتماعی روستا
این روستا از توابع دهستان قلعه شاهین که در بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب واقع می باشد، قدمت آن به ۱۵۰سال می رسد. اولین ساکن این روستا خانواده پدربزرگ مادری یکی از ساکنان کنونی این روستا به نام چراغعلی غلامی که مدتی هم به صورت نظامی در حکومت وقت خدمت کرده است. بعداز آن خانواده های گهواره ، باباخانی ، هواسی ، کشتمند ، کریمی ، ابراهیمی ، زارعی و امینی در این ده ساکن شده اند. کدخدای ده شخصی به نام درویش گهواره بوده است که دارای بیشترین زمین کشاورزی در روستا بوده ، ایشان طبع شعری نیز داشته و در گذشته شعرهای کردی و محلی سروده است . از آثار تاریخی می توان آسیاب روستا دخمه داوود و زیچ را نام برد که در اطراف و نزدیکی این روستا واقع می باشند.

ادامه مطلب…

11 بازدید کل ، 0 امروز

ایران

۷ آبان, ۱۳۹۶

ایران کشوری است با ۳۲ استان

10 بازدید کل ، 0 امروز

 • خرمای شکر : SHAKAR

  با در ۱۸ آذر, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  این رقم بیشتر در شمال خوزستان مانند دزفول، شوشتر و رامهرمز وجود دارد. در سایر شهرهای خوزستان مثل شادگان واهواز نیز به طور پراکنده دیده می شود. این رقم نسبت به سایر ارقام دارای قند بیشتر و در نتیجه شیرین تر است و مصرف میوه آن به صورت رطب می باشد . رنگ آن در […]

 • خرمای زاهدی : ZAHEDI

  با در ۱۸ آذر, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  رقم زاهدی نیز از ارقام خشک به شمار می رود . در بعضی از مناطق به عنوان رقم نیمه خشک است . در مناطقی ا زکشور به عنوان قصب از آن نام برده شده است. در بسیاری از نقاط خرما خیز کشور به خصوص در خوزستان، فارس، بوشهر و استان کرمانشاه، نیز در سطح زیاد […]

 • خرمای زریک : ZARIEK

  با در ۱۸ آذر, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  این رقم در میناب، بندر عباس، قشم، فسا و جهرم کاشته می شود. در میناب و قشم کیفیت میوه عالی و بندر عباس خوب است. رنگ میوه زرد کهربائی و از خرماهای تر به شمار می رود. محصول این رقم معمولاً به مرحله خرمای کامل نمی رسد، درنتیجه شیره کمتری دارد.