بذر باقالا سبز (باقلا)

4 ماه قبل ، تهران ، تهران

کد آگهی : 5885

  • قیمت: 3,500 تومان
  • سایت: https://glassgardenshop.com
  • استان: تهران
  • شهرستان: تهران
  • آدرس پستی: یادگارامام (ره) - ایثار گران شمالی - خیابان امامزاده - پلاک 10 (خرید حضوری ممکن نیست لطفاً حضوری مراجعه ننمایید.)
  • نوع معامله: فروشی

باقالی با نام علمی Vicia faba از خانواده بقولات یکی از گیاهانی بوده که به خاطر دانه هایش کاشته می شود، باقالا گیاهی یک ساله بوده که ارتفاع آن ۳۰ سانتی متر تا حداکثر یک متر می باشد.

 

برگ های باقلا مرکب و دارای ۲ تا ۶ برگچه می باشد، گلهای این گیاه درشت و به رنگ سفید با لکه های مشکی به تعداد ۲ تا ۵ عددی در کنار هم ظاهر می شود، محصول این گیاه همانند لوبیا دارای غلافی سبز رنگ به طول ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر بوده که دانه های بزرگ آن درون این غلاف قرار می گیرد.

اقالی با نام علمی Vicia faba از خانواده بقولات یکی از گیاهانی بوده که به خاطر دانه هایش کاشته می شود، باقالا گیاهی یک ساله بوده که ارتفاع آن ۳۰ سانتی متر تا حداکثر یک متر می باشد.

 

برگ های باقلا مرکب و دارای ۲ تا ۶ برگچه می باشد، گلهای این گیاه درشت و به رنگ سفید با لکه های مشکی به تعداد ۲ تا ۵ عددی در کنار هم ظاهر می شود، محصول این گیاه همانند لوبیا دارای غلافی سبز رنگ به طول ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر بوده که دانه های بزرگ آن درون این غلاف قرار می گیرد.

 

 

باقالا دارای نام های گوناگونی است:

باقلا، باقالی، باقله، “باقلی”، لوبیا زنگوله، broad bean، fava bean، faba bean، bell bean، باقِلّی، باقِلاّء، لوبیا فابا

 

دانه های باقلا به صورت سبز یا تازه و خشک مصرف می شود و گاهی دانه های خشک آن خوراک دام و طیور می شود.

 

گیاه باقالا یک اصلاح کننده خاک می باشد، هنگامی که بوته ها در زمستان خشک شد برای کاشت سال بعد با شخم به زیر خاک برود می تواند ازت زیادی را به خاک اضافه کند.

 

 

باقلا محصول آب و هوای معتدل می باشد، در دماهای بالا ریزش گلها و غلاف های خالی از دانه را شاهد هستیم، بهتر است این گیاه در آب و هوا و فصل خنک پرورش یابد، بهترین فصل برای کاشت در مناطق گرمسیری فصل زمستان یا پاییز و در مناطق سردسیری و معتدل بهار یا پاییز می باشد، این گیاه گاهی تا دمای ۵ درجه زیر صفر را تاب می آورد.

 

این گیاه سابقه کشت زیادی دارد. در مصر باستان، یونان باستان و روم باستان از این گیاه استفاده می شده‌ است. و در ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به چین رسیده‌است.

 

 

خرید اینترنتی بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

 

باقلا در ایران:

 

پژوهشگر و عضو هیئت‌ علمی بخش تحقیقات زراعی و باغی مرکز آموزش مرکز تحقیقات کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: استان گلستان از نظر سطح زیر کشت باقلا بعد از استان لرستان مقام دوم کشور و از لحاظ میزان عملکرد در واحد سطح مقام اول را به خود اختصاص داده است. بخش عمده بذر باقالا سبز مورد نیاز کشور در استان گلستان و با نظارت مستقیم مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان و سازمان جهاد کشاورزی استان تولید می شود.

 

 

وی عنوان کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان ستاد اصلی تولید، نگهداری و ارزیابی ژرم‌ پلاسم باقلا در کشور محسوب می‌ شود. مدیریت و هدایت برنامه‌های به نژادی باقلا کشور با هماهنگی موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر در استان گلستان انجام می‌شود. به جرات می‌توان گفت این ایستگاه با داشتن ۵۷۰ ژنوتیپ باقلا، یکی از غنی‌ترین ژرم‌ پلاسم‌های باقلای دنیا را در خود جای داده‌است.

 

حسن مختار پور از زیر کشت بودن ۲۹۵۰ هکتار باقلا در استان گلستان خبر داد.  (منبع: کلیک کنید)

 

 

کاشت بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

خرید بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

 

روش کاشت بذر باقالا سبز :

 

 

کاشت بذر باقالا سبز بسیار ساده بوده و برای رسیدن به محصول باید نکات و شرایط زیر را رعایت کرد.

بذر باقالا سبز (باقلا) را بهتر است قبل از کاشت خیس نموده (۶ تا ۱۲ ساعت کافی می باشد).

 

باقلا باید به صورت ردیفی و منظم کاشته شود، زمین را بعد از زیر و رو کردن خاک آبیاری نمایید و بعد از گذشت ۱ تا ۲ روز اقدام به کاشت بذر نمایید، دانه ها را در عمق ۵ تا ۷ سانتی متری به فواصل ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر از یکدیگر بکارید، فواصل بین ردیف ها را نیز ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر در نظر بگیرید.

 

 

برای کاشت در گلدان ، باید گلدان سایز نسبتاً بزرگی را انتخاب نمود و بذر ها را در عمق ۵ سانتی متر بکاریم و بعد از آبیاری منتظر سبز شدن گیاه باشیم.

 

باقالای کاشته شده در گلدان نیاز به قیم دارد که میتوان با قرار دادن قطعه ای چوب در خاک گلدان به صورت عمودی کمک به ایستادن گیاه نمود.

 

باقلا باید در محیطی کاشته شود که از باد دور باشد و نیاز به نور زیاد یا متوسط دارد.

 

 

به طور کلی نیاز آبی باقالا متوسط است و بهتر است خاک آن همیشه مرطوب باشد ولی غرق آبی نباشد. (سه روز یک بار کافی است)

 

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

 

شرایط نگهداری و رشد گیاه باقلا:

 

 

دما:

 

باقلا سبز گیاهی یک ساله بوده و برای رشد به هوای گرم احتیج دارد و دمای پایین باعث کاهش رشد و باردهی می شود، بوته های باقالا تا قبل از سرمای زمستان به باردهی خود ادامه می دهند.

 

باقلا محصول آب و هوای معتدل یا خنک می باشد، در دماهای بالا ریزش گلها و غلاف های خالی از دانه را شاهد هستیم، بهتر است این گیاه در آب و هوا و فصل خنک پرورش یابد، بهترین فصل برای کاشت در مناطق گرمسیری فصل زمستان یا بهار و در مناطق سردسیری بهار یا پاییز می باشد، این گیاه گاهی تا دمای ۵ درجه زیر صفر را تاب می آورد.

 

دمای مناسب در طول فصل رشد آن بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد است رشد و نمو و تشکیل میوه در گیاه منوط به دمای پایین همراه با رطوبت نسبی زیاد هوا است. باقالا سبز گیاهی روز بلند به حساب می آید.

 

 

خاک:

 

خاکی که باقلا در آن رشد می کند باید حاصل خیز باشد، این خاک باید زهکشی بالا و حافظ رطوبت باشد.

 

 

علف هرز:

 

کنترل علف هرز برای تولید بیشتر ضروری می باشد.حذف علف های هرز در مراحل اولیه رویش باقلا قبل از خسارت زدن به سیستم ریشه در اثر رقابت مهم می باشد.

 

 

آبیاری:

 

باقلا دوره ی رشد طولانی و شاخه های فراوانی است در نتیجه نیاز به آبیاری نسبتاً زیادی دارد، آبیاری کم یا خیلی زیاد باعث پژمرده شدن گیاه و ریزش گلها می شود.

سعی شود برای کاهش آبیاری گیاه در زمین های حافظ رطوبت کاشته شود.

اگر گیاه را در مناطق خشک کاشته اید باید با آبیاری منظم و به اندازه این خشکی هوا را جبران نمایید.

 

 

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

 

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

 

خواص و مصرف باقالا:

 

 

جدول غذایی باقلا برای ۱۰۰ گرم (مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم ) :

 

انرژی ۱٬۴۲۵ کیلوژول (۳۴۱ کیلوکالری)
کربوهیدرات‌ها ۵۸٫۲۹ g
فیبر ۲۵ g
چربی ۱٫۵۳ g
پروتئین ۲۶٫۱۲ g
ویتامین ب۱ (تیامین) ۰٫۵۵۵ میلی‌گرم (۴۳٪)
ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) ۰٫۳۳۳ میلی‌گرم (۲۲٪)
ویتامین ب۳ (نیاسین) ۲٫۸۳۲ میلی‌گرم (۱۹٪)
ویتامین ب۶ ۰٫۳۶۶ میلی‌گرم (۲۸٪)
اسید فولیک (ویتامین ب۹) ۴۲۳ میکروگرم (۱۰۶٪)
ویتامین C ۱٫۴ میلی‌گرم (۲٪)
ویتامین K ۹ میکروگرم (۹٪)
کلسیم ۱۰۳ میلی‌گرم (۱۰٪)
آهن ۶٫۷ میلی‌گرم (۵۴٪)
منیزیم ۱۹۲ میلی‌گرم (۵۲٪)
منگنز ۱٫۶۲۶ میلی‌گرم (۸۱٪)
فسفر ۴۲۱ میلی‌گرم (۶۰٪)
پتاسیم ۱٬۰۶۲ میلی‌گرم (۲۳٪)
سدیم ۱۳ میلی‌گرم (۱٪)
روی ۳٫۱۴ میلی‌گرم (۳۱٪)

درصدها نسبی‌اند
منبع: پایگاه اطلاعاتی مواد غذایی آمریکا

 

 

باقالی فقط در گرو عطر و طعم نوستالژیک آن نیست بلکه خواص بی‌نظیرش، باقالا را به یکی از منحصر به فرد‌ترین اجزای حبوبات تبدیل کرده است. این دانه سرشار از آهن، فسفر، مس، منگنز، منیزیم، انواع ویتامین‌ها و اسیدفولیک است بنابراین برای رفع کم‌خونی بسیار مفید است اگرچه بعضی افراد با مصرف آن دچار حساسیت و کم‌خونی می‌شوند.

 

باقالی منبع تأمین فیبر مناسبی است. همچنین به دلیل بالا بودن میزان پروتئین، می‌تواند همراه با برنج (باقله پلو) به یک غذای کامل تبدیل شود. کلسیم و پتاسیم موجود در باقله می‌تواند از بروز پوکی استخوان جلوگیری نموده و به کنترل فشارخون بالا کمک می‌کند.

 

 

برای باقله خواصی در رابطه با سنگ کلیه، رماتیسم، مثانه و نقرس ذکر شده‌است. در عوض باقله تحریک‌کننده اصلی بیماری فاویسم بوده که به خاطر آن به این بیماری در فرهنگ عامه باقله‌ای گفته می‌شود. مصرف آن برای مبتلایان می‌تواند به مرگ بیمار منجر گردد در بسیاری از افراد باقالی جواب آزمایش هپاتیت ب را مثبت می‌کند و باعث اشتباه شدن آزمایش خون می‌شود و توصیه می‌شود خانم‌های باردار به هیچ عنوان مصرف نکنند تا به کودک آسیب وارد نشود.

 

 

در عمل، امروزه باقلا خواصّ پزشکی سنّتی خود را از دست داده و فقط مصرف خوراکی دارد.

 

در برخی از نواحی باقلاخیز، مانند گیلان و مازندران، باقلای خام، به تفنّن، تنها یا با برخی «مخلّفاتِ» دیگر (مثلاً، در گیلان باکته، «اَشْبَل» یا تخم نمکسود ماهی) خورده می‌شود. اما خوردن باقلای پخته گرم (همراه با نمک و گلپر و سرکه) در کوچه و بازار به ویژه در فصل سرما در همه جا معمول است.

 

 

به گزارش مارتین لیوی، باقلای پخته «یکی از خوراکیهای عمده مستمندان است و در شهرهای مصر بیش‌تر مردم باقلا و روغن و سرکه را با نان لقمه کرده به عنوان صبحانه می‌خورند». در ایران، باقلا جزء اصلی چند خوراک، از جمله باقلاپلو، خورشِ باقلا، باقلا قاتق و کوفته باقلا نیز هست. در ادب فارسی، مدح یا ذمی از باقلا سراغ نداریم، ولی بسیاری از شاعران عرب، فارغ از قیل و قال حکما، در وصف و تشبیه باقلا داد سخن داده‌اند.

 

 

 

نه‌تنها باقالا بلکه گل آن نیز فواید خاص خود را دارد. جهت بهره‌مندی از این خواص می‌توانید ۳۰ تا ۶۰ گرم گل باقالا را در یک لیتر آب ریخته و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد سپس آن را از صافی عبور دهید و یک فنجان از آن بنوشید. این نوشیدنی ضدتشنج و ادرارآور است همچنین به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند و برای قولنج‌ها و دردهای کلیوی مفید است. بیماران مبتلا به میگرن، رماتیسم، نقرس و درد مفاصل نیز می‌توانند از آن بهره ببرند.

 

 

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

 

 

باقالا خواص جسمی و حتی روحی بسیار زیادی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

– تقویت‌کننده قوای جنسی است.

– ویتامین A موجود در آن باعث تقویت بینایی می‌شود.

– فسفر آن به تقویت بهره هوشی کمک می‌کند.

– باعث کاهش خستگی‌های جسمی و فکری و رفع ضعف اعصاب می‌شود.

– برای درمان رماتیسم، درد مفاصل و سیاتیک مفید است.

– باعث کاهش ورم پروستات می‌شود.

– باعث افزایش نیرو و قوت بدن در دوران نقاهت می‌شود.

– مصرف مخلوط باقالا با روغن بادام و قند به رفع گرفتگی صدا و پاکسازی ریه کمک می‌کند.

– برای رفع ورم سینه قبل از قاعدگی یا بعد از شیردهی باقالا را با آرد جو، سرکه و نعناع مخلوط کرده و بپزید سپس آن را له کرده و روزی دو بار روی ناحیه متورم قرار دهید. این کار را برای سایر نواحی متورم بدن نیز می‌توانید انجام دهید.

 

 

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

بذر باقالا سبز (Vicia faba) - گلس گاردن

 

بدون برچسب

187 بازدید کل ، 1 امروز

  

پیام پلیس فتا :

لطفا پیش از انجام معامله و هر نوع پرداخت وجه، از صحت کالا یا خدمات ارائه شده، به صورت حضوری اطمینان حاصل نمایید. همچنین بهتر است قبل از تحویل کالا یا خودروی خود در ازای چک‌های رمزدار بانکی، با مراجعه به بانک مربوطه از اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

پیام کالاروستا :

کالاروستا هیچ‌گونه منفعت و مسئولیتی در قبال معامله شما ندارد. با مطالعه راهنمای خرید امن، آسوده‌تر معامله کنید.

گزارش مشکل

درخواست شما در حال پردازش است ، لطفا چند لحظه صبر کنید ....
فروشگاه آنلاین کتاب اطهربوک

آگهی های دیگر از این کاربر

آگهی های مشابه

ارسال نظر

ارسال ایمیل به آگهی دهنده

اگر از آگهی دهنده سوالی دارید ، از طریق فرم زیر برای او پیام شخصی بفرستید .

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر