کانون سنگرسازان بی سنگر

گروه های جهادی و تشکل های مردم نهاد روستایی دی 18, 1397 دی 18, 1397


عنوان سنگرسازان بی سنگر در پیام امام خمینی به مسئولین جهاد سازندگی به منظور تجلیل و تقدیر از فداکارهای آنان به این جهادگران عنوان شد.
پيام به مسئولان برگزارى سمينار جهاد سازندگى (سنگر سازان بي سنگر)

زمان: ۱۴ آذر ۱۳۶۷/۲۴ ربيع الثانى ۱۴۰۹

مكان: تهران، جماران‌
موضوع: تجليل و تقدير از جهادگران جهاد سازندگى‌
مخاطب: مسئولان برگزارى سمينار جهاد سازندگى‌

بسم اللَّه الرحمن الرحيم‌
زحمات بى‌ وقفه جهاد، اين سنگر سازان بى‌سنگر، در دفاع مقدسمان از جمله مسائلى است كه ترسيم آن در قالب الفاظ نمى ‌گنجد. عشق جهاد در خدمت به اسلام و مردم چشم دل عشاق خدمت به دين و مردم را روشن نموده است.
شجاعت دلير مردان و شيرزنان جهادي مان در جهادمان عليه كفر و بيداد زبانزد خاص و عام است. وسعت دامنه گذشت و ايثار مردان و زنان جهاد، جنگ و صلح، بزرگ و كوچك، فقير و غنى اين مرز و بوم را فراگرفته است.
جهاد شمايل دنياى آزادى و استقلال در عرصه كار و تلاش و پيكار عليه فقر و تنگدستى و رذالت و ذلت است.

فرزندان عزيز جهادى‌ ام به تنها چيزى كه بايد فكر كنيد به استوارى پايه‌ هاى اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- است. اسلامى كه غرب، و در رأس آن امريكاى جهانخوار، و شرق و در رأس آن شوروى جنايتكار را به خاك مذلت خواهد نشاند. اسلامى كه پرچمداران آن پابرهنگان و مظلومين و فقراى جهانند و دشمنان آن ملحدان و كافران و سرمايه داران و پول پرستانند. اسلامى كه طرفداران واقعى آن هميشه از مال و قدرت بى‌ بهره بوده ‌اند؛ و دشمنان حقيقى آن زراندوزان حيله‌ گر و قدرت مداران بازيگر و مقدس نمايان بى‌ هنرند.
شما عزيزان با خدمات شايسته خود در پشت جبهه‌ ها، چون جبهه‌ ها، دل امام زمان- روحى له الفداء- را شاد كرده ‌ايد.

اميدوارم از سياست صخره‌ هاى سخت «نه شرقى، نه غربى جمهورى اسلامى» عبوركنيد كه اگر ايران را بر پايه استقلال واقعى پايه ريزى نكنيم، هيچ كارى نكرده ‌ايم. 
چشم اميد من به شما سازندگان پر شور و نشاط اسلامى است.

والسلام عليكم و رحمة اللَّه.
روح اللَّه الموسوى الخمينى

 

معرفی کانـون سنگرسازان بی‌سنگر

  • پیشینه و چگونگی تأسیس

نیروهای «پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد» یا به‌اختصار «پ.م.ج.ج»، در امر مهندسی جنگ در دوران دفاع مقدس، به عنوان یک نیروی اصلی و هم‌پا با دو نیروی دیگر (سپاه و ارتش) دارای جایگاه رسمی بودند، اما پس از دوران دفاع مقدس به علت ادغام سازمان مذکور، هویت تاریخی خود را ـ بر خلاف دو نیروی دیگر ـ از دست دادند؛ به طوری که دیگر در هیچ جا نام پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) به چشم نمی‌خورد و سازمان و نیروهای فعالش به فراموشی سپرده شدند و ارزش معنوی‌شان در جامعه کم‌رنگ گردید.

 

تا این که تشکل (سازمان) مردم‌نهاد «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر»، در سال 1383 با همت هیأت‌امنای آن که متشکل از «347» نفر از فرماندهان و باسابقه‌ترین نیروهای عملیاتی و ستادی «6» قرارگاه (لشگر)، «14» تیپ و «69» گردان مهندسی رزمی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس ـ از سراسر کشور ـ بودند، تأسیس گردید و باعث شد این نیروها مجدداً گرد هم آیند.

با این اوصاف، «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر» مؤسسه‌ای فرهنگی ـ صنفی در راستای اهداف انقلاب اسلامی است که به منظور حفظ انسجام نیروهای پ.م.ج.ج، تلاش در جهت ادامة راه شهدای جهاد، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گرامیداشت یاد و خاطرة شهدای جهادگر و ایثارگران سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) در هشت سال دفاع مقدس، حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان و ترویج فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تخصصی این عزیزان، تأسیس شده و فعالیت می‌نماید.

 

کلیة فعالیت‌های کانـون، غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی است و در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و آیین‌نامة اجرایی «تأسیس و فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد»، موضوع تصویب‌نامة شمارة 27862/ت31281/ه مورخ 1384/05/08 هیأت وزیران انجام خواهد شد.

 

 

عکس 1- اساسنامه کانون سنگر سازان بی سنگر

بیش از «پانصد هزار» نفر اعضای باالقوة کانـون، همگی از ایثارگران جهاد سازندگی در دفاع مقدس (اعضای سابق پ.م.ج.ج) و هم‌چنین نیروهای داوطلب مردمی هستند که در دوران هشت سالة دفاع مقدس، با حضور در جبهه‌ها و تقدیم «3،259» شهید، «21،576» جانباز و «1،200» آزاده، نقش به‌سزایی در پیروزی رزمندگان ایفا نموده و از سوی امام امت(ره) به لقب «سنگرسازان بی‌سنگر» مفتخر گردیدند.

 

  • اهداف          

اهداف کانـون سنگرسازان بی‌سنگر، بر اساس مادة 11 اساسنامه عبارتند از:

الف) برقراری ارتباط صمیمانه بین اعضای کانـون به منظور: ادامة راه شهدا و ایثارگران پ.م.ج.ج با حرکت مستمر و استوار در جهت تحقق آخرین پیام امام(ره) به جهادگران در خصوص اهتمام به استواری پایه‌های اسلام ناب محمدی(ص) و استقلال واقعی ایران اسلامی با کمک نسل جوان؛ حفظ آثار و نشر ارزش‌های پ.م.ج.ج در دفاع مقدس و انتقال تجربیات آن به نسل‌های آینده؛ ترویج ارزش‌های مشروحة بندهای 1 و 2 در جامعه به طور عام و در میان خانواده‌ها، فرزندان و وابستگان سنگرسازان بی‌سنگر به طور خاص؛

ب) دیدارهای مستمر اعضا و خانوادة آنان و هم‌چنین ارکان کانـون با خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، جهت تجدید میثاق؛

ج) کسب اطلاع از وضعیت معیشت، زندگی، موفقیت‌ها و مشکلات ایثارگران و خانواده‌های آنان و حمایت در جهت تعمیم و ترویج توفیقات و حل معظلات آنان از طرق مشروع و قانونی، از جمله اقدام به حمایت و راهنمایی اعضا جهت اخذ مجوز تشکل‌های اقتصادی و درآمدزایی توسط اعضا با مالکیت آنان و خانواده‌های آنان؛

د) هماهنگی جهت برپایی گردهمایی هم‌رزمان جهاد به صورت دوره‌ای در مرکز، استان‌ها و شهرستان‌ها؛

ه) استفاده از توانمندی‌های اعضا در جهت رفع نیازمندی‌های ضروری آنان و ایثارگران جهاد و فرزندان و خانواده‌های آنان؛

و) تلاش در جهت اجرای قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، تصویب‌نامه‌های هیأت وزیران و مقررات عمومی مربوط به ایثارگران نسبت به اعضای کانـون، ایثارگران جهاد و خانوادة آنان؛

ز) پیگیری اشتغال اعضای کانـون، ایثارگران جهاد و اعضای خانوادة آنان؛

ح) حضور فعال، مؤثر و به‌موقع در مراسم، مناسبت‌ها و فعالیت‌های انسانی و بشردوستانه در کشور، منطقه، ملل مسلمان و جهان، با رعایت مادة 2 اساسنامه و اهداف کانـون.

 

  •  برنامه‌های راهبردی

حرکت به سمت اهداف کانـون، در قالب چهار برنامۀ راهبردی و محوری تنظیم گردیده که عبارتند از:

الف ـ برنامة دیدار) با اهداف: حفظ انسجام و صمیمیت گروهی با تکیه بر پایة «آشنایی در صحنه‌های ایثار و شهادت»، تجدید میثاق برای ادامۀ راه شهدای سنگرساز بی‌سنگر، کسب اطلاع از یکدیگر، حل انواع مشکلات (مالی، خانوادگی و …) به وسیلة ارتباط بدون واسطۀ جهادگران با یکدیگر، رشد معنوی اعضا (با آموزش و اطلاع‌رسانی)، زمینه‌سازی برای تدوین تاریخ شفاهی پ.م.م.ج و کمک به انسجام اجتماعی این بخش از نیروهای انقلاب؛

 

 عکس 2- مجمع عمومی سال 93

 

عکس 3- دیدار خانوادگی
 

عکس 4- دیدار خانوادگی

 

عکس 5- مراسم دیدار و افطاری

ب ـ برنامۀ حفظ یاد) با اهداف: جمع‌آوری و حفظ اسناد، مدارک، اطلاعات و تجربیات نیروهای اعزامی جهاد، تدوین تاریخ شفاهی و مستند پ.م.ج.ج و استخراج رفتار سازمانی و فردی، فرهنگ، آیین و نتایج کار شهدا و نیروهای جهاد؛

ج ـ برنامۀ حمایت) با اهداف: ارتقای کرامت انسانی و شأن اجتماعی پیش‌کسوتان جهادگر صحنه‌های ایثار و شهادت، پیگیری حمایت‌های قانونی و اجتماعی از ایشان، حمایت از ایشان در راستای جبران خسارت‌های جانی و مالی‌یی که در دوران دفاع مقدس متحمل گردیده‌اند، و آموزش اعضا و خانوادۀ آنان جهت توانمندسازی در زمینه‌های مورد نیاز فردی و اجتماعی؛

د ـ برنامۀ ادامۀ راه) با اهداف: ادامة راه ایثارگری، جوانمردی و پیشتازی در تداوم انقلاب اسلامی در بخش سازندگی به سوی اهداف عالی انقلاب، حفظ الگوی زندۀ جهادی به عنوان پشتوانۀ ترویج آن، انتقال سینه‌به‌سینة مرام سنگرسازان بی‌سنگر به نسل آتی، و انتقال فرهنگ سازمانی و تجربیات جهادگران به نسل‌های بعدی.

 

نشانی: تهران – میدان توحید – خیابان ستارخان – خیابان شادمهر – شماره 258 – کانون سنگرسازان بی‏ سنگر
تلفن : 66507520-021
نمابر : 66503923-021
E-mail:site.sangarsazan@gmail.com

بدون برچسب

81 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر