شهرستان کلاله

شهرستان کلاله
نگاهی به تاریخچه شهرستان کلاله
وسعت این شهرستان در پهنه استان گلستان حدود ۴۷/۴۹۶۲ کیلومتر مربع و از نظر مختصات جغرافیایی بین ۵۵ درجه و ۲۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۲۲ دقیقه عرض شمالی واقع شده است.

موقعیت شهرستان کلاله در پهنه جغرافیایی استان گلستان از سه جهت اهمیت فراوان دارد، واقع شدن در مسیر ارتباطی گلستان – خراسان و ارتباط با جمهوری ترکمنستان که سبب رفت و آمد های بسیار و ارتباطات گسترده شده که می تواند در توسعه و عمران این ناحیه نقش بسزایی داشته باشد. افزون بر آن بخشی از طبیعت زیبای پارک ملی گلستان و سرچشمه رودخانه زاو که از سرچشمه های پر آب گرگانرود است، در این منطقه واقع گردیده است.

شهرستان کلاله شامل دو بخش مرکزی و مراوه تپه و ۶ دهستان و ۱۳۷ روستا و ۱۱۲ آبادی می باشد. بخش مرکزی با محوریت شهر کلاله از چهار دهستان زاو کوه ( با ۴/۶۵۹ کیلومتر مربع وسعت و ۴۱ روستا و آبادی )، آق سو ( ۸/۱۶۳ کیلومتر مربع وسعت و ۱۴ روستا و آبادی)، تمران ( ۳/۹۰۶ کیلومتر مربع وسعت و ۲۹ روستا و آبادی)، کنگور ( با ۸/۱۳۰ کیلومتر مربع وسعت و ۵۲ روستا و آبادی) و بخش مراوه تپه با محوریت شهر کلاله از ۲ دهستان گلیداغ ( با ۴/۵۶۱ کیلومتر وسعت و ۲۹ روستا و آبادی ) و مراوه تپه با ۸/ ۲۴۹ کیلومتر مربع وسعت و ۸۴ روستا و آبادی ) تشکیل شده است.

این شهرستان دارای ۱۵۵۸۸۶ نفر جمعیت است، و ترکیب جمعیتی آن بسیار متنوع می باشد. بیشترین جمعیت این شهرستان را ترکمن تشکیل داده است.

عمده فعالیت مردم این شهرستان کشاورزی و دامداری می باشد، که محصولات عمده آن گندم، جو، پنبه و دانه های روغنی است. بخش مراوه تپه به سبب برخورداری از مراتع مرغوب یکی از مهمترین مناطق پرورش دام به شمار می آید.

قالی و قالیچه بافی با نقش و نگارهای سنتی ترکمن، سوزن دوزی بلوچ، پشم بافی، حصیر بافی، و نمد بافی از مهمترین صنایع دستی و هنر های سنتی این شهرستان است. از مراکز مهم صنعتی و اقتصادی می توان به انبار مکانیزه ۲۰ هزار تنی گندم و فرودگاه کلاله نام برد.

این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است.

در اراضی جلگه ای با وسعت کم و تنها در مرکز و غرب قرار دارند و ۵/۳ % مساحت این شهرستان را تشکیل می دهند. این زمینها بسیار حاصلخیز هستند.

نواحی جنوبی این شهرستان دنباله رشته کوههای البرز شرقی است. در نواحی شرقی مناطق کوهستانی آن از طریق ارتفاعات جنگل گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می گردد. و به طرف شمال به کوهپایه های کم ارتفع منتهی می شود.

رشته کوه البرز در بخش جنوبی این شهرستان مستقر می باشد، که هر چقدر از طرف جنوب به شمال پیش رویم از ارتفاع آن کاسته می گردد. مرتفع ترین نقطه این شهرستان کوه بیگلوه با ۱۹۱۶ متر و کم ارتفاع ترین آن، بخش شمالی شهرستان کلاله که با ۶۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

به سبب ارتفاعات در شرق و جنوب کلاله و وزش بادهای سرد شمالی و مرطوب شمال غربی در نقاط کوهستانی تا ارتفاعات متوسط، میزان بارندگی بیشتر است. ولی به طرف نواحی کوهپایه و جلگه ای از آن کاسته می شود. در ارتفاعات، آب و هوای معتدل و کوهستانی است، و در نواحی کم ارتفاع و جلگه ای به آب و هوای معتدل نیمه مرطوب تبدیل می شود.

رودخانه اترک در شمال و رودخانه گرگانرود در مرکز از مهمترین رودهای این شهرستان هستند، که در جهت شرقی – غربی جریان دارند. رودخانه اترک از قوچان ( استان خراسان ) سر چشمه می گیرد. و بعد از طی مسافتی از استان خراسان خارج می شود و به بخش مراوه تپه از شهرستان کلاله وارد می گردد. این رودخانه مرز ایران و جمهوری ترکمنستان را به طول ۹۰ کیلومتر تشکیل می دهد. و سرانجام در ۳۳ کیلومتری شمال باختری گمیشان به دریای خزر می ریزد.

رودخانه گرگان رود از رشته کوههای قله بورون و گلیداغ (گولوداغ) سرچشمه می گیرد. و طی یک قوس نسبتاً بزرگ از روستای اودانا عبور می کند. و پس از سیراب نمودن روستای قرانکلی جنگل و مخلوط شده با یک ریز آبه کوچک از دامنه های باختری رشته کوه گلیداغ سرچشمه گرفته و به سوی باختر جریان یافته است، و بطرف جنوب باختری روانه می شود. و دره جنوب خاوری کوه عرب داغ را به سوی روستای سگیر می پیماید. و پس از عبور از روستای مزبور در روستای دیگری بنام قلعه جیق با رود تنگر در هم می آمیزد. و دره شمال رشته یشک یال را ضمن مشروب ساختن روستاهای اطراف با رودخانه قرناوه  مخلوط  می شود، و بعد از یک کیلومتر از روستای صوفیان  می گذرد. و پس از مشروب نمودن اراضی بخش جلگه ای نهایتاً به دریای خزر می ریزد.

از نظر ناهمواریها این شهرستان به سه ناحیه دشتی، کوهپایه ای و کوهستانی تقسیم میشود و از نظر اقلیمی، نقاط جنوبی: اقلیم نیمه مرطوب و نقاط شمالی: اقلیم نیمه خشک و خشک دارد.

رودخانه های متعددی با شاخه های فرعی در این شهرستان جریان دارند. رود خانه اترک با جهت شرقی، غربی در قسمت شمالی و گرگان رود با شاخه های دیگر در قسمت های مرکزی و جنوبی جاری است.

رود خانه آقسو که از چشمه ای به همین نام است سرچشمه میگیرد از وسط شهر میگذرد و رودخانه دوغ که سرچشمه آن پارک ملی گلستان است پس از گذر از شهرستان به گرگان رود متصل میشود.

آثار و بناهابی موجود بیانگر قدمت تاریخی شهرستان کلاله است. از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان امام زاده عبدا…، گورستان تاریخی قره شیخ در نزدیکی روستاهای دشتی، چشمه نیل و گرایلی کلاله، استمرار دیوار دفعی گرگان، مزار خالد نبی(ع)، مدرسه علمیه کریم ایشان، آرامگاه مختومقلی فراغی، آرامگاه مسکین قلیچ میباشد و در مورد جاذبه های گردشگری میتوان پارک گل کلاله، چشمه زاو، چشمه آقسو که در دل جنگل جای گرفته است نام برد.

تنوع قومیتی در شهرستان کلاله وجود دارد. مردم عمدتا به زبان فرسی و ترکمنی صحبت میکنند.

اقوام فارس، ترک، ترکمن، سیستانی (زابلی) از طوایف شیخ، سنچولی، پودینه، میر، لگزایی، خمبر، عودی (نوری) و….. ، کرد، خراسانی، کوهساری، سبزواری، بلوچ، شاهرودی، ترک، کاشمری و … در کنار هم در خوشی و خرمی زندگی میکنند. جمعیت این شهرستان ۱۱۰ هزار نفر مسلمان و داری مذهب شیعه و سنی میباشند.