شهرستان چناران

استان خراسان رضوی, شهرستان چناران تیر ۱۶, ۱۳۹۸ تیر ۱۷, ۱۳۹۸


استان خراسان رضوی

شهرستان چناران در شمال استان خراسان رضوى واقع شده است و با شهرستان‌های مشهد، بینالود، نیشابور، قوچان و درگز همسایه است. مرکز این شهرستان، شهر چناران است، شهرستان چناران با مساحت ۳۰۷۸/۹کیلومترمربع، ۲٫۶ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان دارای دو بخش، سه شهر و پنج دهستان می‌باشد (سالنامه آماری استان خراسان رضوی، ۱۳۹۵).
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۹۵، جمعیت این شهرستان برابر ۱۵۵۰۱۳ نفر بود و از این جمعیت ۶۳/۹ درصد آن در مناطق شهری سکونت داشتند.
در شهرستان چناران اصلی‌ترین محصولات زراعی توتون و تنباکو، شبدر، کلزا و گوجه فرنگی، پیاز، خیار، ذرت علوفه‌ای و در میان محصولات باغی محصولات گردو، سیب، گلابی، توت‌فرنگی، شلیل و گیلاس، آلبالو و آلو و در میان تولیدات دام و طیور، تولید گوشت گاو، شیرگاو، تولید تخم مرغ، تولید عسل و پرورش آبزیان بودند. بر این اساس فعالیت‌های صنعتی زیر که در راستای فرآوری محصولات کشاورزی منطقه است و یا موجب تکمیل ظرفیت فعالیت‌های صنعتی موجود می‌شود و یا از طریق تأمین نهاده‌های بخش کشاورزی و همچنین ابزا‌رآلات و مواد مورد نیاز موجب رشد متوازن این دو بخش می‌گردد. معادن سنگ لاشه به عنوان تخصص اصلی معدنی این شهرستان می باشد. فعالیت‌های صنعتی پیشنهادی در پنج فعالیت صنایع غذایی و آشامیدنی(دو دسته فعالیت تولید روغن‌ها و چربی‌های گیاهی و حیوانی (روغن کلزا و روغن آفتابگردان)، تولید فراورده‌های توتون و تنباکو، تولید مواد و فراورده‌های شیمیایی(جهت تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی دو فعالیت “تولید مواد شیمیایی اساسی، کودها و ترکیبات نیتروژن، پلاستیک و لاستیک درشکل‌های نخستین” و “تولید سایر فراورده‌های شیمیایی)، تولید ماشین‌آلات و تجهیزات(با کاربرد خاص” و ماشین‌های سنگین و نیمه سنگین کشاورزی (تراکتور و..)می باشد.

بدون برچسب

12 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

 • جهرم

  مرکز شهرستان جهرم و یکی از شهرهای قدیمی استان فارسه. این شهر در ...

  اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • شیوند

  استان خوزستان شهرستان ایذه بخش ؟؟؟؟ روستای شیوند

  اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • یاسوج

  یاسوج یکی از شهرهای لرنشین جنوب غربی ایران و مرکز استان کهگیلویه ...

  اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • پایگاه خبری دزمهراب

  خسارت سیلاب به روستاهای دزفول http://www.dezmehrab.ir

  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • ایذه

  خوزستان ایذه، از شهرهای بختیاری‌نشین استان خوزستان است و به عنوان ...

  اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ 0 نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر