شهرستان چناران

استان خراسان رضوی, شهرستان چناران جولای 7, 2019 جولای 8, 2019


استان خراسان رضوی

شهرستان چناران در شمال استان خراسان رضوى واقع شده است و با شهرستان‌های مشهد، بینالود، نیشابور، قوچان و درگز همسایه است. مرکز این شهرستان، شهر چناران است، شهرستان چناران با مساحت ۳۰۷۸/۹کیلومترمربع، ۲٫۶ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان دارای دو بخش، سه شهر و پنج دهستان می‌باشد (سالنامه آماری استان خراسان رضوی، ۱۳۹۵).
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۹۵، جمعیت این شهرستان برابر ۱۵۵۰۱۳ نفر بود و از این جمعیت ۶۳/۹ درصد آن در مناطق شهری سکونت داشتند.
در شهرستان چناران اصلی‌ترین محصولات زراعی توتون و تنباکو، شبدر، کلزا و گوجه فرنگی، پیاز، خیار، ذرت علوفه‌ای و در میان محصولات باغی محصولات گردو، سیب، گلابی، توت‌فرنگی، شلیل و گیلاس، آلبالو و آلو و در میان تولیدات دام و طیور، تولید گوشت گاو، شیرگاو، تولید تخم مرغ، تولید عسل و پرورش آبزیان بودند. بر این اساس فعالیت‌های صنعتی زیر که در راستای فرآوری محصولات کشاورزی منطقه است و یا موجب تکمیل ظرفیت فعالیت‌های صنعتی موجود می‌شود و یا از طریق تأمین نهاده‌های بخش کشاورزی و همچنین ابزا‌رآلات و مواد مورد نیاز موجب رشد متوازن این دو بخش می‌گردد. معادن سنگ لاشه به عنوان تخصص اصلی معدنی این شهرستان می باشد. فعالیت‌های صنعتی پیشنهادی در پنج فعالیت صنایع غذایی و آشامیدنی(دو دسته فعالیت تولید روغن‌ها و چربی‌های گیاهی و حیوانی (روغن کلزا و روغن آفتابگردان)، تولید فراورده‌های توتون و تنباکو، تولید مواد و فراورده‌های شیمیایی(جهت تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی دو فعالیت “تولید مواد شیمیایی اساسی، کودها و ترکیبات نیتروژن، پلاستیک و لاستیک درشکل‌های نخستین” و “تولید سایر فراورده‌های شیمیایی)، تولید ماشین‌آلات و تجهیزات(با کاربرد خاص” و ماشین‌های سنگین و نیمه سنگین کشاورزی (تراکتور و..)می باشد.

بدون برچسب

42 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

 • جلایر

  ابهام زدایی؟ آذربایجان شرقی اهر مرکزی قشلاق جلایر اراک- «جلایر» ...

  آگوست 26, 2019 0 نظر

 • ابریق

  آذربایجان شرقی شهرستان اهر بخش مرکزی دهستان آذغان روستای ابریق ...

  آگوست 26, 2019 0 نظر

 • دوپیق

  دوپیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ...

  آگوست 26, 2019 0 نظر

 • پشندگان

  پشندگان

  یک کارگاه فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی از جمله کرفس به همت یک ...

  آگوست 26, 2019 0 نظر

 • مدرسه شناختی

  مدرسه شناختی

  ر والدینی برای انتخاب مدرسه مناسب دغدغه های بسیار زیادی دارد. در ...

  آگوست 26, 2019 0 نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر