خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

ایران

تعاریف


استان: واحدی از تقسیمات کشوری است با محدوده جغرافیایی معین که از به هم پیوستن چند شهرستان همجوار با توجه به موقعیتهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و طبیعی تشکیل می‌شود.
شهرستان: واحدی از تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند بخش همجوار که از نظر عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی واحد متناسب و همگنی را به وجود آورده اند، تشکیل شده است.
بخش: واحدی از تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند دهستان همجوار مشتمل بر چندین مزرعه، مکان، روستا و احیاناً شهر، که از نظر عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، واحد همگنی را به وجود آورده اند، تشکیل شده است.
دهستان: کوچک ترین واحد تقسیمات کشوری یا محدوده جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند روستا، مکان و مزرعه همجوار تشکیل می شود و از لحاظ محیط طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همگن بوده و امکان خدمات رسانی و برنامه ریزی در سیستم و شبکه ای واحد را فراهم می نماید.
شهر: محلی با حدود قانونی است که در محدوده جغرافیایی بخش واقع شده و از نظر بافت ساختمانی، اشتغال و سایر عوامل دارای سیمایی با ویژگی های شهر می باشد.

تقسیمات کشوری


واحد تقسیمات کشوری / مسئول / واحد اداری
روستا / دهیار / دهیاری
شهر / شهردار / شهرداری
دهستان / دهدار / دهداری
بخش / بخشدار / بخشداری
شهرستان / فرماندار / فرمانداری
استان / استاندار / استانداری
کشور / وزیر کشور / وزارت کشور

استان ها


استان آذربایجان شرقی / استان آذربایجان غربی / استان اردبیل / استان اصفهان / استان البرز / استان ایلام / استان بوشهر / استان تهران / استان چهار محال و بختیاری / استان خراسان شمالی / استان خراسان رضوی / استان خراسان جنوبی / استان خوزستان / استان زنجان / استان سمنان /استان سیستان و بلوچستان / استان فارس / استان قزوین / استان قم / استان کردستان / استان کرمان / استان کرمانشاه / استان کهگیلویه و بویر احمد / استان گلستان / استان گیلان / استان لرستان / استان مازندران / استان مرکزی / استان هرمزگان / استان همدان / استان یزد

ارسال نظر