ابریق

ابریق

آذربایجان شرقی شهرستان اهر بخش مرکزی دهستان آذغان روستای ابریق

ابریق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده است.[۱] در این روستا مقبره دو امامزاده قرار دارد که احتمالا نوادگان دختری و پسری امام جعفر صادق باشند و هر ساله هزاران نفر از سرتاسر استان در روز عاشورا و تاسوعای حسینی برای زیارت به این روستا می آیند .[۲]

در آستانه انقلاب سفید، که نقشی عمده در فروپاشی نهایی ساختار ایلی ایران داشت، تیره ای از ایل محمد خانلو، شامل ۲۵ خانوار، از روستای ابریق به عنوان قشلاق استفاده می‌کردند به احتمال زیاد بنیان و ریشه این روستا به روستای ابریق خداآفرین برمی‌گردد، زمانی که ارامنه به قره باغ هجوم آوردند و روستای ابریق خداآفرین در نزدیک رود ارس و ارمنستان قرار داشت. به دلیل کشتار ارامنه و تهدیدات آن به نواحی مرکز استان یعنی ابریق  مهاجرت کردند.

آستان امامزادگان

آستان امامزادگان ابریق (علیهم السلام) در شهرستان اهر و در قبرستان عمومی روستای ابریق قرار دارد. این دو بقعه در مجاورت روستا و حدود ۵۰ متر، از همدیگر فاصله دارند. هر دو بقعه از قدیم الایام دارای بنای گلی بوده و حدود یک قرن پیش به همت شیخ قاسم قاسمی و اهالی روستا ساخته شده است. پس از آن، فردی به نام علی ابراهیم زاده هر دو بقعه را بازسازی کرده است.
پلان هر دو بقعه مستطیل شکل و تقریباً به یک اندازه احداث شده اند. هر دو بقعه دارای سه پنجره در ضلع غربی، یک پنجره در ضلع شرقی، دو پنجره در ضلع شمالی و دو پنجره و یک در ورودی در ضلع جنوبی هستند. جنس پنجره ها از آهن و در ورودی بقعه اولی از آلومینیوم است.
نمای بیرونی هر دو بقعه اندودی از سیمان سفید بوده و در نمای اصلی هر دو بقعه، دو مناره ی یک متری توپُری قرار دارد. بالای هر مناره یک چراغ روشنایی نصب شده است. کف هر دو بقعه با پتو، گلیم، فرش و موکت مفروش و سقف هر دو با تیرآهن و آجر پوشانده شده است. داخل هر کدام از بقعه ها قبری قرار دارد و روی هر کدام از آن ها با پارچه های رنگی پوشانده شده است. هر دو قبر فاقد کتیبه و لوح مزار هستند و در اطراف آن تکه سنگ هایی قرار دارد که اشکال مختلفی روی آن حک شده است.
هر دو آستان از آب، برق و سرویس بهداشتی برخوردار است. بقعه ها فاقد ضریح و گنبد هستند.
این دو بقعه از روزگاران قدیم مورد توجه و احترام مردم منطقه هستند. مردم در اعیاد مذهبی و ماه رمضان هر سال در آنجا مراسم مذهبی برگزار می کنند. به ویژه از ساعات اولیه صبح روز عاشورا در آنجا تجمع می کنند و به سینه زنی و عزاداری می پردازند. بقاع تولیت خاصی ندارد و به دست مردم اداره می شود.