آق قلا

شهرستان گرگان آبان ۱۳, ۱۳۹۸ آبان ۱۴, ۱۳۹۸


تاریخچه آق قلا
تاریخچه شهر آق قلا نیز از لحاظ وقایعی که در حول و حوش آن شهر و برای مردم دور و بر آن اتفاق افتاده است قابل تنظیم است. آق قلا با زندگی ترکمن های ایران و بخصوص ایل قاجار تحولات و تغییرات تاریخی خود را گذرانده است. شاه صفوی در سال ۹۹۶ قاجاریان را به ۳ دسته تقسیم کرد و هریک را در ۳ منطقه مرو، کنجه و ایروان و همچنین رود گرگان مستقر ساخت و در واقع از آنان انتظار داشت تا در برابر ازبکان و گروههایی از ترکمن ها مانند سدی مقاوم و نفوذ ناپذیر باشند. بنابراین در سال ۱۰۲۰(ه.ق) شاه عباس صفوی در سفری که به مازندران و استراباد (گرگان فعلی) داشت دستور ساخت قلعه را برای جلوگیری از نفوذ ترکمنها صادر کرد و بدین ترتیب قلعه مزبور با نام مبارک آباد احداث گردید. بنای اولیه قلعه مبارک آباد را منسوب به شاه طهماسب اول دانسته اند. که آنرا برای حفاظت استرآباد (گرگان کنونی) احداث نموده است. این قلعه بصورت دایره ای به ارتفاع ۶ متر بوده است و اکنون فقط آثاری از آن باقی مانده است. همچنین رودخانه ای که قلعه را به دو قسمت تقسیم می کند رود گرگان می باشد که با پلی محکم به یکدیگر ارتباط دارند. هم اکنون این پل بعنوان یکی از آثار باستانی نگهداری می شود.

در زمان قاجار (حدود ۱۰۰۰ سال پیش) این دژ بنام اسپی دژ شناخته می شد. گذشت زمان و زندگی مشترک، قاجارها و ترکمنها را به هم نزدیک کرد و باعث شد اسپی دژ از یک دژ نظامی به محلی برای اسکان و زندگی تبدیل گردد.
آق قلا در زمان ناصرالدین شاه آباد بود اما از این تاریخ به بعد با مهاجرت تدریجی قاجار آن دژ محکم به قلعه ای متروکه تبدیل شد. این قلعه دو دروازه آجری و دری آهنین و محکم داشت که یکی رو به شمال و دیگری رو به جنوب بود و در شرق و غرب قلعه نیز خندق هایی ساخته بودند. در قسمت غربی محوطه دژ، عمارتی از آجر به طرز زیبا مشتمل بر سه طبقه ساخته بودند که محل اقامت حسینعلی خان جان سوز، برادر آقا محمد خان، سر سلسله قاجار بود. در داخل قلعه و در چهار گوشه آن برجهای محکمی بود که بر هر کدام یک عراده توپ قرار داشت.

با به حکومت رسیدن رضاخان و همزمانی با سیاست تخت قاپو کردن ترکمنها بار دیگر نام این مکان تغییر یافت و در سال ۱۳۱۳ بنا به تصویب هیات وزیران در سال ۱۳۱۴ زمان حکومت پهلوی نام آن را به پهلوی دژ تغییر دادند و این در زمانی بود که دژهای نظامی قلعه شده بود.
شهرداری این شهر در سال ۱۳۳۲ تاسیس گردید. در سال ۱۳۵۸ پهلوی دژ به آق قلا (قلعه سفید) تغییر نام یافت. که امروزه آق قلا نام دارد.

بدون برچسب

9 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

 • جلایر

  ابهام زدایی؟ آذربایجان شرقی اهر مرکزی قشلاق جلایر اراک- «جلایر» ...

  شهریور ۴, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • ابریق

  آذربایجان شرقی شهرستان اهر بخش مرکزی دهستان آذغان روستای ابریق ...

  شهریور ۴, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • دوپیق

  دوپیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ...

  شهریور ۴, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • پشندگان

  پشندگان

  یک کارگاه فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی از جمله کرفس به همت یک ...

  شهریور ۴, ۱۳۹۸ 0 نظر

 • شهرستان خور و بیابانک

  تاریخچه شهرستان خوروبیابانک شهر خور : خور مرکز شهرستان وسیع ...

  مرداد ۲۷, ۱۳۹۸ 0 نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر